01.05.2019 набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення
01.05.2019 набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання найменування та ознак належності до Національної поліції України» від 02.10.2018 № 2584‑VIII, відповідно до яких главу 15 було доповнено статтею 1843.
В якості обґрунтування та мети прийняття змін в пояснювальній записці до відповідного законопроекту було вказано слідуюче.
Обґрунтування необхідності прийняття змін
Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання найменування та ознак належності доНаціональної поліції України» (далі – проект акта) розроблено Міністерством внутрішніх справ України з власної ініціативи.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02 липня 2015 року № 580‑VIII «Про Національну поліцію», частиною першою статті 1 якого Національну поліцію України визначено центральним органом виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
У процесі виконання покладених на Національну поліцію України завдань поліцейськими виявляються випадки використання юридичними особами (незалежно від форм власності), громадськими формуваннями символіки та/або її елементів, повного чи скороченого найменування Національної поліції України та їх похідних, зокрема в найменуванні, на одязі, транспорті, будівлях, у документації тощо.
Так, наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформація засвідчила, що використання юридичними особами та громадськими формуваннями у своїх найменуваннях слова «поліція» в усіх відмінках досить поширене явище.
Відповідно до частин четвертої та п’ятої статті 16 (вимоги до найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу) Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб‑підприємців та громадських формувань» найменування юридичної особи не може бути тотожним найменуванню іншої юридичної особи (крім органів місцевого самоврядування). У найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати повне чи скорочене найменування державних органів або органів місцевого самоврядування чи похідні від цих найменувань.
Необхідно зазначити, що відповідно до статті 11 (взаємодія з населенням на засадах партнерства) Закону України «Про Національну поліцію» діяльність поліції здійснюється в тісній співпраці та взаємодії з населенням, територіальними громадами та громадськими об’єднаннями на засадах партнерства і спрямована на задоволення їхніх потреб. Рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції.
Разом з тим певні дії юридичних осіб та громадських формувань, які використовують символіку та/або її елементи, повне чи скорочене найменування Національної поліції України та їх похідні, можуть негативно позначитися на довірі населення до поліції, а також вплинути на стан публічної безпеки і порядку в державі.
У зв’язку з цим виникла потреба нормативно врегулювати питання використання найменування та ознак належності до Національної поліції України.
Мета змін
Проект акта розроблено з метою нормативного врегулювання питань використання найменування та ознак належності до Національної поліції України.