28.08.2018 набули чинності зміни до Господарського процесуального кодексу України
28.08.2018 набули чинності зміни до Господарського процесуального кодексу України, передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» від 03.07.2018 № 2475‑VIII, відповідно до яких було внесено зміни до статті 144: змінено частину 1.
В якості обґрунтування та мети прийняття змін в пояснювальній записці до відповідного законопроекту було вказано слідуюче.
Обґрунтування необхідності прийняття змін
Батьки або інші особи, які виховують дитину, повинні створити такі умови життя, які будуть достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку дитини. Однією з найбільш нагальних проблем у сфері захисту прав дітей є проблема належного матеріального забезпечення. Найбільш гостро вона стоїть для дітей, які виховуються в неповних сім’ях.
Зокрема, з метою недопущення відчуження майна боржником, внесеним до Єдиного реєстру боржників, зокрема, за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, та проведення відповідних реєстраційних дій щодо його майна, пропонується удосконалити законодавчі положення щодо відмови боржнику у вчиненні нотаріальних та реєстраційних дій і повідомлення органу державної виконавчої служби або приватного виконавця із зазначенням відомостей про майно, щодо якого звернулася особа. А саме, потребують удосконалення та узгодження між собою відповідні положення Законів України «Про виконавче провадження», «Про нотаріат», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», «Про дорожній рух».
Враховуючи те, що невчасна сплата аліментів має особливо негативні наслідки для дітей з інвалідністю та дітей, які мають певні важкі захворювання, слід передбачити особливості впливу на боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів для утримання дітей з цієї вразливої категорії.
Для належного захисту прав дітей існує необхідність встановлення дієвого механізму притягнення до відповідальності осіб за несплату аліментів та ухилення в подальшому порушників від відбування призначеного стягнення за несплату аліментів, що також передбачено врегулювати законопроектом.
Зменшення заборгованості зі сплати аліментів можна досягти також шляхом запровадження автоматизованого арешту коштів боржника.
Враховуючи те, що високопосадовці, народні депутати та депутати місцевих рад мають відповідати підвищеним вимогам щодо їх моральних якостей, бути прикладом для інших громадян, зокрема, у питаннях виховання та утримання дітей, вважаємо за необхідне допускати до зайняття посад та участі у виборах лише тих осіб, які належним чином виконують обов’язки по утриманню своїх дітей.
Мета змін
Метою законопроекту є, зокрема, створення економічних передумов для подальшого вдосконалення механізму забезпечення конституційного права дітей на достатній життєвий рівень та покращення матеріального забезпечення дітей у випадках, якщо батьки не дійшли згоди щодо способу утримання дітей і такий спосіб утримання дітей вирішується судом.