28.07.2018 набули чинності зміни до Податкового кодексу України
28.07.2018 набули чинності зміни до Податкового кодексу України, передбачені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 03.07.2018 № 2477‑VIII, відповідно до яких були змінені:
1) стаття 165: змінено підпункт 165.1.14 пункту 165.1;
2) стаття 166: викладено у новій редакції підпункт 166.3.3 пункту 166.3.
В якості обґрунтування та мети прийняття змін в пояснювальній записці до відповідного законопроекту було вказано слідуюче.
Обґрунтування необхідності прийняття змін
На сьогодні відповідно до підпункту 165.1.4 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи як аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із Сімейним кодексом України, за винятком виплати аліментів нерезидентом незалежно від їх розміру, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу (підпункт 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Кодексу).
Таким чином, згідно з нормами Кодексу, є виняток – аліменти від нерезидента. Вони включаються до оподатковуваного доходу отримувача, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України.
Отже, платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, зобов’язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовий збір за ставкою 1,5 відсотка.
З метою дотримання принципу рівності усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, законопроектом пропонується вилучити з Кодексу норму щодо включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходу у вигляді аліментів від нерезидента.
Також відповідно до підпункту 166.1.1 пункту 166.1 статті 166 Кодексу платник податку на доходи фізичних осіб має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Так, на сьогодні Кодексом передбачено право платника податку на податкову знижку, зокрема, на суму коштів, сплачених на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.
Законопроектом пропонується внести зміну до Кодексу, відповідно до якої передбачається включення до податкової знижки також суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.
Мета змін
Проект Закону розроблено з метою:
вилучення з Кодексу норми щодо включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходів у вигляді аліментів від нерезидента;
включення до податкової знижки суми коштів, сплачених платником податку на доходи фізичних осіб на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.