19.04.2020 набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення
19.04.2020 набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачені Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 № 114‑IХ, відповідно до яких були змінені:
1) стаття 38: викладено у новій редакції статтю;
2) стаття 16414: викладено у новій редакції статтю;
3) стаття 221: змінено статтю;
4) стаття 2341: змінено частину 1;
5) стаття 255: змінено абзац «органів державного фінансового контролю (статті 16312, 16412, 16414)» пункту 1 частини 1.
В якості обґрунтування та мети прийняття змін в пояснювальній записці до відповідного законопроекту було вказано слідуюче.
Обґрунтування необхідності прийняття змін
В рамках виконання Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі – Угода про асоціацію з ЄС) схвалено Дорожню карту, якою передбачені основні напрями реалізації реформи публічних закупівель, за якими здійснюється виконання заходів, зокрема заходу з адаптації законодавства до правил Європейського Союзу згідно з положеннями глави 8 Угоди про асоціацію з ЄС та додатків XXI‑B, XXI‑C, XXI‑D, XXI‑E до неї.
Виконання зобов’язань, зафіксованих положеннями зазначеної вище Угоди, передбачають поетапну (всього 5 етапів) гармонізацію вітчизняної законодавчої бази з питань закупівель із стандартами Європейського Союзу, які регулюються відповідними Директивами Європейського Союзу. Другий етап гармонізації закінчився 31 грудня 2018 року, а до грудня 2019 року триватиме третій етап. Слід зазначити, що завдання першого етапу були виконані у 2016 році, натомість переважна частина всіх елементів правової гармонізації сконцентрована саме на другому і третьому етапах.
На сьогодні Закон України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), установлюючи правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави й територіальної громади, та забезпечуючи ефективне й прозоре здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, задовольняє основні вимоги законодавства Європейського Союзу на рівні основоположних засад та принципів закупівель, а також включає положення, що гарантують результативність перших кроків України на шляху до гармонізації законодавства з європейськими практиками (передбаченими переважно першим і частково другим етапом гармонізації).
Водночас на виконання пункту 12 Дорожньої карти були підготовлені зміни до Закону з метою імплементації до законодавства України ключових понять та базових елементів Директив 2014/24/ЄС та 2014/25/ЄС, зокрема основні поняття, стандартні процедури закупівель, техніки, інструменти та інші елементи регулювання сфери закупівель, передбачені зазначеними Директивами Європейського Союзу та Угодою про асоціацію з ЄС.
Також за результатами практики застосування суб’єктами сфери публічних закупівель положень Закону та їх реалізації в електронній системі закупівель виникла необхідність в їх удосконаленні.
Таким чином, обсяг необхідних змін охоплює практично кожну статтю чинної редакції Закону, у зв’язку з чим доцільним є підготовка саме нової редакції Закону на заміну чинної.
Поряд з цим звертається увага, що невиконання взятих Україною міжнародних зобов’язань щодо приведення національного законодавства сфери публічних закупівель у відповідність до стандартів Європейського Союзу, зокрема внесення відповідних змін до Закону, може призвести до негативної реакції з боку Європейського Союзу та вплинути на прийняття рішення міжнародними партнерами щодо надання Україні макрофінансової допомоги.
Мета змін
Метою прийняття даного законопроекту є удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель в Україні, а також забезпечення виконання згідно із Угодою про асоціацію з ЄС, міжнародних зобов’язань України у сфері публічних закупівель (зокрема, згідно етапів ІІ та ІІІ Угоди про асоціацію з ЄС) шляхом гармонізації основних положень Закону до Директив Європейського Союзу з питань закупівель.